Skip to main content

مشاوره طراحی ارزش پیشنهادی

ایده به چه شکلی می‌تواند ارزش خلق کند؟

 

مشاوره طراحی ارزش پیشنهادی

 

چه زمانی به این مشاوره نیاز دارید؟

اگر به عنوان صاحب یک ایده خلاق وارد فضای استارتاپی شده اید، در ابتدای ورود که هیجان اولیه رسیدن به موفقیت بسیار بالاست، اولین چیزی که نیاز دارید بدانید این است که این ایده واقعا به چه شکلی می تواند ارزش خلق کند؟

 

چرا به این مشاوره نیاز دارید؟

چون می خواهید تصمیم بگیرید که بخشی از بهترین ساعات و سال های عمرتان را صرف موفقیت این ایده کنید و باید قبل از شروع به سرمایه گذاری سنگین وقت و انرژی و پول مطمئن شد که:

  • آیا واقعا کسی حاضر است از محصول یا خدمتی که در ذهنتان ساخته اید استفاده کند؟
  • آیا گروه مشتریان درستی را برای شروع کار انتخاب کرده اید؟
  • آیا نیازی عمیق و پنهان که کسی تا به حال پاسخ نداده است را هدف گرفته اید؟
  • آیا هدفتان بیش از اندازه بزرگ و انتزاعی نیست؟
  • آیا این ایده همه‌ی کاری است که می شود کرد و همین ابتدا با ایده بهتری نمی توانید شروع کنید؟
  • چه روندهایی در اجتماع، فناوری، و … وجود دارد که می تواند ایده شما را تحت تاثیر قرار دهد؟
  • آیا این ایده کمی بعد از شروع و درآمدزایی، قابلیت گسترده تر کردن بازار خود را دارد؟ و با رشد آن هزینه های نهایی در طول زمان کم می شوند؟
  • آیا بزرگ شدن کسب و کار حاصل از این ایده در گرو وقوع رویدادهای دور از تصور یا وابسته به منابع بسیار کم یاب است؟
  • آیا ایده ای است که می توان برای آن نقطه شروع کوچکی پیدا کرد؟
  • و …

 

چه کاری در این مشاوره انجام می شود؟

برای رسیدن به جواب سوال های بالا، کم فایده ترین کار نشستن پشت میز برای نوشتن برنامه اجرای ایده ای است که معلوم نیست چند درصد آن در عمل رنگ واقعیت پیدا کند. به جای این، نیاز به انجام تحقیق میدانی برای فهم ارزش ایده از دید مخاطبان اصلی اش است. اما انجام این تحقیق قواعد خاص خود را دارد.

طراحی ارزش پیشنهادی از انجام درست این تحقیق که به آن «تحقیق طراحی» می گوییم شروع می شود. تیم لین دیزاین با انتخاب مناسب ترین ابزارهای تحقیق طراحی، به شناخت تجربه ها و شناسایی نقاط درد اصلی مخاطبان ایده می پردازد تا در نتیجه آن، فهرستی از نیازهای پنهان مشتریان، ایده های بهبودیافته جدید، و الزامات محصول یا خدمت پیشنهادی را به دست آورد و برای شما روشن سازد که برای به ثمر رسیدن این ایده باید به چه مخاطبانی، برای رفع چه دردهایی، چه ارزش هایی را ارائه کنید.

 

چه قدر طول می کشد؟

اعضای لین دیزاین در هر پروژه طراحی تیمی مشترک با صاحب ایده و ذینفعان اصلی ایده تشکیل می دهند و اکثر مراحل طراحی با همکاری یکدیگر پیش می رود. میزان همکاری که صاحب ایده و ذینفعان اصلی در این کار می کنند، تعیین کننده زمانی است که این کار به طول می انجامد ولی به طور معمول دست کم 1 ماه کاری از زمان شروع مشاوره برای رسیدن به بهترین نتیجه زمان لازم است.